پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸
تاریخچه پژوهشکده

در جهان رو به رشد امروز، تحقیق و پژوهش عامل تحرك، سرزندگی و پیشرفت هر واحد صنعتی محسوب می‌شود. تحقیق به همراه توسعه و بکارگیری نتایج پژوهشی می‌تواند به یک واحد صنعتی توان رقابت با دیگر رقبای خود را بدهد. شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر نیز به عنوان یک واحد تولیدی استراتژیک در سطح کشور جهت پیشبرد اهداف خود نیاز به مرکز تحقیقات قوی و تأثیرگذار دارد.

واحد R&D شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در آذرماه 1381 با دستور مدیریت عامل وقت تاسیس گردید که با توجه به نیاز آن روز شرکت بیشتر فعالیت خود را روی بخش زمین‌شناسی و استخراج معدن و همچنین فرآوری مواد معدنی متمرکز نمود، و از همان سال‌های اولیه با هدف بهبود و اصلاح مشکلات و کمبودهای موجود در مجتمع به حمايت از پروژه‌های تحقیقاتی مورد نیاز مجتمع در قالب پایان‌نامه‌های دانشجویی كارشناسی ارشد و دكترا پرداخت. با این اقدام و انجام پروژه‌های کاربردی و توسعه‌ای متنوع در دهه اخیر گام‌های مثبت زیادی در عرصه صنعت و معدن و رفع عیوب و مشکلات موجود مجتمع برداشته است.

در سال 1383 نیز این واحد توانست رتبه اول واحدهای تحقیق و توسعه را در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به خود اختصاص دهد و تا سال 1388 نیز روند رو به رشد خود در انجام اهداف و وظایف را دنبال نمود. با توجه به احداث کارخانه‌های متعدد در مجتمع از قبیل گندله‌سازی، بازيابی هماتیت و خط چهارم تولید کنسانتره و از طرفی تغییرات انجام شده در سطح مدیریت ارشد شرکت و نگرش نو ایشان نسبت به R&D پویا، چابک و قوی، واحد R&D در سال 1389 به مرکز تحقیقات سنگ آهن و فولاد گل‌گهر تغییر نام یافت و به همراه افزایش تعداد کارشناسان خود در زمینه‌های مختلف، با دیدگاهی جدید و عزمی بیش از پیش به ادامه انجام رسالت خود که امر تحقیق و پژوهش بود پرداخت و پنج گروه پژوهشی زمین‌شناسی و معدن، فرآوری، آب و محیط زیست، گندله‌سازی، احیا و فولادسازی و همچنین گروه پژوهشی توسعه و فن‌آوری را راه‌اندازی نمود.

مرکز تحقیقات در راستای اهداف استراتژیک شرکت و به پشتوانه بیش از یک دهه تجربه خود به خصوص رشد سریع و شکوفایی این مرکز درسال‌های 1390 و 1391 به گسترش فعالیت‌های پژوهشی اهتمام نمود و تأسیس پژوهشکده سنگ آهن و فولاد را به عنوان عاملی جهت ارتقای بیشتر مرکز تحقیقات تلقی نموده و رسیدن به این هدف متعالی را در دستور کار خود قرار داد. بگونه‌ای که می‌توان سال 1391 را سال شکوفایی مرکز تحقیقات نام‌گذاری کرد. در این سال علاوه بر افزایش حجم کمی و ارتقاء سطح کیفی امور تحقیقاتی، افتتاح پژوهشکده سنگ آهن و فولاد گل‌گهر را نیز شاهد بودیم، که همه دال بر موفقیت‌های مرکز طی این سال بوده است.

پژوهشكده سنگ آهن و فولاد گل‌گهر از نوع پژوهشكده‌های تقاضا محور، وابسته به شركت معدنی و صنعتی گل‌گهر (70%) و دانشگاه شهید باهنر کرمان (30%) و با مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقيقات و فناوری در مهر ماه 1391  تاسیس گرديد، كه محل اصلی فعاليت پژوهشكده، واقع در پرديس مركزی شركت گل‌گهر در كيلومتر 45 جاده سيرجان - شيراز در نظر گرفته شده است. همچنين ساختمان شماره 2 نيز طبق توافقات صورت گرفته در دانشگاه شهيد باهنر كرمان بنا خواهد شد.

پژوهشكده بر اساس اساس‌نامه زیر نظر هیأت امنای 9 نفره مركب از سه نفر از اساتيد دانشگاهی مرتبط با موضوع فعاليت پژوهشكده، با معرفی رئيس دانشگاه و چهار نفر از صنعت با معرفی مدير عامل شركت فعالیت‌ می‌نماید. مدير عامل شركت و رئيس دانشگاه نيز از اعضای اصلی هیأت امنا هستند. رئیس پژوهشكده كه نماینده قانونی پژوهشكده نزد مراجع حقیقی و حقوقی است، از میان اعضای هیأت امناء، با پيشنهاد مدير عامل شركت و حكم رئيس دانشگاه برای مدت سه سال منصوب می‌گردد.